Bactroban Krem Nedir?

Bactroban krem, cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan bir antibiyotiktir. İçerisinde bulunan etken madde mupirosin, bakterilerin çoğalmasını engellemektedir. Bactroban krem, folikülit, sivilce, yara, yanık ve diğer cilt enfeksiyonları gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Krem, direkt olarak enfekte olan bölgeye uygulanır ve bölgedeki enfeksiyonu tedavi etmek için kullanılır. Ancak, kremi kullanırken bazı önlemler dikkate alınmalıdır. Bactroban kremi kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önerilir. Ayrıca, kremi düzenli bir şekilde kullanarak etki süresini arttırabilirsiniz.

Bactroban Krem Nasıl Kullanılır?

Bactroban krem, genellikle enfeksiyonlara neden olan bakterileri öldürmek amacıyla kullanılan bir ilaçtır. Bactroban krem doğrudan etkilenen bölgeye uygulanır. Krem, enfekte bölgeyi nemlendirmesi ve temizlemesi için öncelikle su ile yıkanan bölgenin üzerine az miktarda sürülür. Krem, enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak, günde 2-3 kez uygulanabilir. Kullanmadan önce ellerinizi iyice yıkamaya özen gösterin ve uygulama sonrası ellerinizi tekrar yıkayın. Bactroban krem sadece tercih edilen dozda, uygulama sıklığında ve kullanım süresinde kullanılmalıdır. Kullanılan bölgenin daha hızlı iyileşmesi için, Bactroban krem kullanım talimatlarına dikkatle uyulmalıdır.

Bactroban Krem Hangi Durumlarda Kullanılır?

Bactroban krem, bakteriyel enfeksiyon tedavisinde kullanılan bir kremdir. Genellikle deri enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Bu enfeksiyonların arasında folikülit, sivilce, impetigo ve diğer deri enfeksiyonları yer alır. Aynı zamanda Bactroban krem, yara ve yanıkların enfeksiyon riskini azaltmak için de kullanılabilir.

Bactroban krem, hidrokortizon gibi kortikosteroidler gibi yaygın olarak kullanılan bir krem değildir. Aslında, Bactroban krem sadece belirli tipte bakterileri hedef alır. Bu nedenle, Bactroban krem sadece bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde etkilidir.

Bactroban krem, mupirosin adlı etken maddeyi içermektedir. Mupirosin, bakteri hücreleri üzerindeki proteinlerin sentezini önleyerek bakterilerin çoğalmasını engeller. Bu nedenle, Bactroban krem bakteriyel enfeksiyonların neden olduğu semptomları azaltmak ve enfeksiyonu tedavi etmek için kullanılır.

Deri Enfeksiyonları

Bactroban krem, cilt enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Bu enfeksiyonlar arasında impetigo (bulaşıcı cilt enfeksiyonu), folikülit (saç köklerinin enfeksiyonu), furunküloz (deri apsesi) ve stafilokok enfeksiyonları yer alır. Krem, enfekte alanın günde üç kez temizlenmesinden sonra ince bir tabaka halinde uygulanması gerekmektedir. Normal şartlarda Bactroban krem doğru şekilde kullanıldığında 3-5 gün içinde semptomların azalması beklenir. Ancak, semptomlar hala devam ediyorsa ya da kötüleşiyorsa doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Folikülit

Folikülit, saç köklerinin iltihaplanmasıdır ve ciltte kırmızı benekler şeklinde görülebilir. Bactroban krem, folikülit tedavisinde etkilidir. İltihaplanmayı kontrol altına almak için, Bactroban krem doğrudan etkilenen cilde ince bir tabaka halinde uygulanmalıdır. Krem, cildin bakterilerle savaşmasına yardımcı olan aktif bileşen mupirosin içerir. Folikülit tedavisi, ortalama bir hafta boyunca günlük iki kez uygulama gerektirir. Bactroban krem, folikülitin belirtilerini hızlı bir şekilde hafifletir ve iyileşmeyi teşvik eder. Ancak, semptomların tamamen kaybolması için tedavinin tamamlanması önemlidir.

Sivilce

Bactroban krem sivilce tedavisinde etkili bir yöntem değildir çünkü sivilcelere neden olan bakteriler üzerinde etkili olmaz. Bu nedenle, sivilce tedavisinde Bactroban kullanmak önerilmemektedir. Sivilce tedavisinde kullanılması gereken ürünler arasında benzoil peroksit, salisilik asit ve azelaik asit gibi ürünler bulunur.

Yara ve Yanıklar

Bactroban krem yaraları ve yanıkları tedavi etmek için kullanılan bir kremdir. Tedavi edilmesi gereken alan temizlenmeli ve kurutulmalıdır. Daha sonra yaraya ya da yanığa Bactroban krem ince bir tabaka halinde sürülmelidir. 2-3 kez günde uygulanması önerilir. Bu sayede etkisi daha hızlı hissedilebilir.

Bactroban krem, yara ve yanıkların iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Yanıkların iyileşme sürecinde kullanımı özellikle önerilir çünkü Bactroban krem, bakterilerin neden olduğu enfeksiyon riskini azaltır ve yaranın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Theodore Roosevelt’ın bir sözü der ki:

  • “Do what you can, with what you have, where you are.”

Bu söze uygun şekilde, Bactroban krem yaraları ve yanıkları tedavi etmek için elinizdeki en iyi araçtır. Ancak, yaranın ciddiyeti veya boyutu hakkında endişeleriniz varsa, bir sağlık uzmanına danışmanız önerilir.

Bactroban Krem Etki Mekanizması

Bactroban krem, mupirosin adlı bir antibiyotik içerir. Mupirosin, bakterilerin hücre duvarlarının yapısını bozarak enfeksiyonları yok eder. Bactroban krem, özellikle Staphylococcus aureus adlı bakteriye karşı etkilidir. Bu bakteri, birçok cilt enfeksiyonunun nedenidir. Bactroban krem, enfeksiyonlu bölgeye uygulandığında, mupirosin bakterilere yerleşir ve hücre duvarının yapısını tahrip ederek bakterilerin çoğalmasını engeller.

Bactroban krem sadece yerel olarak kullanılır ve enfeksiyonun yayılmasını önlemek için kullanılmalıdır. Genellikle, bakterilerin direnç geliştirdiği durumlarda kullanılmaz. Ayrıca, Bactroban krem kıl foliküllerinin içindeki bakterilere karşı etkisizdir ve sadece folikülit gibi hafif enfeksiyonların tedavisinde etkilidir.

Mupirosin

Bactroban krem, etken maddesi mupirosin olan bir ilaçtır. Mupirosin, bakterilerin hücre duvarının üretimini engelleyen bir antibiyotiktir. Stafilokok bakterileri gibi birçok farklı enfeksiyon mikrobuna karşı etkilidir. Mupirosin, derinin içine nüfuz ederek enfekte olan bakterileri öldürür ve enfeksiyonu tedavi eder. Bactroban krem, mikropların neden olduğu cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için yerel olarak kullanılır. Ancak, bu krem ne viral ne de mantar enfeksiyonları için etkilidir. Genellikle göz, ağız veya kulaklara uygulanmaz. Mupirosin, Bactroban kremdeki etken maddedir ve etkili bir antibiyotiktir.

Bactroban Krem Yan Etkileri

Bactroban krem kullanımı sırasında bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu yan etkilerin görülme sıklığı azdır. Nadir görülen yan etkiler arasında kaşıntı, kurdeşen, ciltte kızarıklık, yanma veya karıncalanma hissi, deride soyulma, ciltte hassasiyet gibi durumlar bulunmaktadır. Eğer bu yan etkilerden herhangi biri ortaya çıkarsa, dermatoloğunuza başvurmanız önerilmektedir.

Ayrıca, Bactroban krem kullanmadan önce alerjiniz olan maddeler hakkında doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir. Hamileler, emziren anneler ve 2 yaşın altındaki çocuklar Bactroban kremi kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır. Aksi takdirde cilt tahrişi ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bu yan etkilerin oluşmasını önlemek için Bactroban kremi sadece doktor önerisiyle kullanmanız gerekir. Ayrıca herhangi bir yan etki ortaya çıkarsa, derhal doktorunuza başvurmalısınız. Yan etkilerin önlenmesi ve tedavi edilmesi için doktorunuzun önerilerini takip etmelisiniz.

Bactroban Krem Fiyatı

Bactroban krem eczanelerde ve internet sitelerinde satın alınabilir. 30 gramlık Bactroban krem yaklaşık olarak 50 TL ile 70 TL arasında değişen fiyatlarla satılır. Ürünün fiyatı satın alınacağı yer ve kullanım amaçlarına göre değişebilir. Bazı eczanelerde Bactroban krem reçeteye bağlı olarak satın alınabilirken, bazıları reçetesiz de satış yapabilir. İnternet sitelerinde de ürünün fiyatı farklılık gösterebilir. Sağlık sigortası olan kişiler Bactroban kremi sigorta poliçesi kapsamında ücretsiz veya daha uygun fiyatlarla satın alabilirler.

Yorum yapın